Konkurs poetycki „Strzeż mowy ojców strzeż ojców wiary” – V edycja 2010

13 listopada 2010 roku w nowo otwartej sali wystawowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym przy licznie przybyłej publiczności dokonano uroczystego podsumowania V edycji Regionalnego  Konkursu Poetyckiego „Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary”, nad którym po raz kolejny patronat przejął marszałek Województwa Podkarpackiego.


Konkurs od pierwszej edycji miał na celu odkrywanie talentów osób piszących do szuflady,  uwrażliwianie na wartości „Bóg, honor, ojczyzna” i obejmował swoim zasięgiem nie tylko  województwo podkarpackie.  Laureatami byli m.in. uczestnicy z Krakowa, Legionowa, Łodzi , Nowej Huty,  Warszawy.  Na przestrzeni 5 lat w jury zasiadali: Bogumiła Gajowiec, Włodzimierz Gąsiewski, Barbara Ćwięka, Małgorzata Wieczerzak.

V jubileuszową edycję oceniali: dr Stach Ożóg - literat, aktor, animator kultury, zwycięzca ogólnopolskich konkursów recytatorskich,  poetka Dorota Kwoka i polonistka Małgorzata Wieczerzak.

Z roku na rok rośnie liczba uczestników. W jego I edycji brało udział  25 osób, do V edycji  zgłosiło swoje utwory zgłosiło 82 uczestników. Konkurs adresowany jest do wszystkich począwszy od uczniów szkół podstawowych poprzez gimnazjum , szkoły średnie  po dorosłych i seniorów.

Organizatorzy konkursu: Gminna Biblioteka Publiczna i Parafia Rzymskokatolicka w Tuszowie Narodowym przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Mielcu ufundowali 12 nagród oraz 12 wyróżnień, a  1 nagrodę i 2 wyróżnienia Dorota Kwoka i  Stach Ożóg. Ponadto każdy uczestnik konkursu z okazji jego V jubileuszowej edycji otrzymał pamiątkowa figurkę. Nagrody wręczał wójt gminy Tuszów Narodowy  Andrzej Kałuża i ks. Proboszcz Wiesław Konior, przy udziale jury. W czasie uroczystości na wędrówkę w świat słowa zaprosili przybyłych gości uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. W.E.  Sikorskiego w Tuszowie Narodowym przygotowani przez panie Danutę Ruła i Teresę  Staśto. Na zakończenie, po rozdaniu upominków wszystkim przybyłym uczestnikom konkursu,  Stach Ożóg i Dorota Kwoka zaprezentowali kilka nagrodzonych i wyróżnionych utworów.

Efektem konkursu są odkryte nowe talenty, wydawane przez tuszowską bibliotekę niskonakładowe tomiki poezji lokalnych twórców. W 2009 roku były to tomiki: „Kazał nam pisać” Natalii Matkowskiej, „Zostawić ślad” Tomasza Pyciora,  „Drogi do domu” Asi Hyjek i Iwony Zych.
Do promocji  i popularyzacji konkursu przyczynia się istniejąca w Mielcu Literacka Grupa „Słowo” zrzeszająca osoby piszące z terenu powiatu mieleckiego.

Osoby nagrodzone i wyróżnione:

I  Dorośli:
Nagrody:
Maria Kusek - Breń Osuchowski za utwór "To też moja ojczyzna"
Mieczysław Działowski z Mielca za utwór Marzenie
Piotr Fałczyński z Ołoboku - Siroszewice za utwór Albert brat naszego Boga
Wyróżnienia:
- Maria Bernat z Woli Mieleckiej za utwór  W starym albumie
- Józef Pluta z Jaślan za stylizację
- Marcin Michalak z Rzemienia za utwór Matka Boska w Podleszanach

Ponadto wyróżnienia specjalne poza konkursem od dr Stacha Ożoga i Doroty Kwoka otrzymali:
- Andrzej Ziobrowski z Nowej Huty za profesjonalizm,
- Natalia Matkowska z Sarnowa, Tomasz Pycior z Trzciany, Józefa Kardyś  z Czermina za uczestnictwo we wszystkich V edycjach konkursu.

II  Młodzież szkół średnich
Nagrody:
- Beata Furdyna z Tuszowa Narodowego uczennica II LO im M. Kopernika w Mielcu za utwór Psalm kolejny opiekun Pani Urszula Polak

Wyróżnienia
- Klaudia Krempa z Sarnowa uczennica II Liceum Profilowanego im. żołnierzy AK w Mielcu za utwór Refleksja nad świętem niepodległości  opiekun Pani Jadwiga Stala Dudek

III Młodzież gimnazjalna:
Nagrody
- Aleksandra Zielińska za utwór Mgiełka 
- Jacek Rzeźnik za utwór Muzyk   - uczniowie Publicznego Gimnazjum  w Tuszowie Narodowym opiekun Pani  Barbara Ćwięka
- Dominika  Przywara  uczennica Publicznego Gimnazjum w Chorzelowie za utwór Rozstanie z Ojczyzną - opiekun Pani Lidia Kutrybała
Wyróżnienia :
- Kamil Chlebicki za utwór Moja Ojczyzna
- Aneta Trela za utwór Ojczyzna  uczniowie Publicznego Gimnazjum w Tuszowie Narodowym - opiekun Pani Barbara Ćwięka
- Klaudia Marzec za utwór Blizna uczennica Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Mielcu Opiekun Pani Małgorzata Wesołowska

IV Uczniowie szkół podstawowych:
Nagrody:
- Aleksandra Durda – uczennica Szkoły Podstawowej w Jaślanach za utwór Niezwykły zakątek - opiekun Pani Elżbieta Mitkiewicz
-Monika Ogorzałek –uczennica Szkoły Podstawowej w Trzcianie za utwór Polsko moja ojczyzno –opiekun Pani Barbara Tychanowicz
-Patrycja Świerczek za utwór O naszej Polsce
i Anna Paterak  za utwór Generał Sikorski -uczennice Szkoły Podstawowej w Tuszowie Narodowym opiekun Pani  Małgorzata Wieczerzak
-Dominika Hyjek  uczennica Szkoły Podstawowej w Tuszowie Narodowym za utwór Żołnierzu opiekun Pani Elżbieta Paśko
Wyróżnienia:
-Katarzyna Cichoń uczennica Szkoły Podstawowej w Maliniu za utwór Jak powstał Bałtyk opiekun  Pani Ewa Krępa
-Patrycja Kaczmarek uczennica Szkoły Podstawowej Nr 13  w Mielcu za utwór Jesień opiekun Pani Józefa Skop
-Damian Rzeźnik za utwór Wolność
-Dawid Głaz  za utwór Miesiąc maj - uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaślanach opiekun Pani Elżbieta Mitkiewicz 

Nagroda dodatkowa Stacha Ożóga, Doroty Kwoka  dla Andrzeja Ziobrowskiego  z Nowej Huty
wyróżnienia dla  Natalia Matkowskiej z Sarnowa, Tomasza Pyciora z Trzciany  i Józefy Kardyś z Czermina. 

W czasie uroczystości dyrektor biblioteki wyraziła radość z faktu iż  spotkanie odbywa się  w nowo dobudowanym skrzydle biblioteki.  Podkreśliła, że prace budowlane trwały od 17 kwietnia br. Na zadanie budowy gmina otrzymała dofinansowanie z RPO w wysokości 85% wartości inwestycji. Efektem końcowym inwestycji będzie  przekształcenie izby  pamięci w Centrum Pamięci Generała Sikorskiego.

- „W ten sposób spełnią się od lat snute plany na rozwój biblioteki i jej działalności. Służy też temu realizowany od 2009 roku PRB w którym czynnie uczestniczymy.  Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy się przyczynili do realizacji opracowanych kilka lat temu planów rozbudowy biblioteki. Swoje podziękowania kieruję m.in. pod adresem wójta gminy Tuszów Narodowy Andrzeja Kałuży, a na jego ręce dla przedstawicieli samorządu oraz wielu innych, którzy przyczynili się do powstania tego działa”.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnej VI edycji konkursu. Prace nadsyłać można do 20 października 2011 roku.

Please publish modules in offcanvas position.