25 LAT WRZECIONA

Zakręciło się Wrzeciono w Nowej Sarzynie 28 stycznia 2019 roku po raz 25. Międzynarodowe Spotkania Poetów w formie konkursu rozstrzygnięte. Organizacyjnie patronuje tu Stowarzyszenie Folklorystyczne „Majdaniarze” w Nowej Sarzynie z prezesem i pomysłodawcą imprezy Romanem Kostyrą.

W bieżącym roku Międzynarodowe Spotkania Poetów zyskały swoją patronkę- poetkę Stanisławę Pudełkiewicz z Krzeszowa, która była pierwszą laureatką spotkań w roku 1995 i od tego czasu nie opuściła ani jednej imprezy. Niestety zmarła w ubiegłym roku, ale została honorową patronką Spotkań.

Wrzeciono zawsze zaczyna się od występu zespołu ludowego. Po oficjalnym otwarciu imprezy wystąpił zespół Graboszczanie z Grabownicy Starzeńskiej pod kierownictwem Zofii Olejko. Starostami w tym roku byli Ewa i Ireneusz Kużniarowie - lekarze z Nowej Sarzyny. Częstowali chlebem wszystkich uczestników.

Zwycięzca z poprzedniego roku Józef Cupak przeczytał wiersz z okazji  25-lecia Wrzeciona i rozpoczęła się część główna czyli rozdanie nagród. Protokół jury odczytał przewodniczący pan Kazimierz Linda. W skład jury weszli Roman Kostyra, Hubert Kołtun, Anna Głuszek- Cebula i Jadwiga Zapart.

Na tegoroczny konkurs wpłynęło 241 zestawów wierszy z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Kazachstanu, Francji, Niemiec, Słowacji, Portugalii i Islandii.

Nagrody zdobyli
I    Agnieszka Bulicz , Stalowa Wola
II   Andrzej Ziobrowski Kraków, Nowa Huta
III  Beata Sudoł - Kochan, Stalowa Wola

Było 7 wyróżnień, 7 wyróżnień honorowych i 8 wyróżnień drukiem. Specjalną nagrodę ufundowało Stowarzyszenie Literackie „Witryna” ze Stalowej Woli dla Ewy Kazak. Pierwszą nagrodę z okazji 25 lecia ufundował w tym roku dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury pan Marek Jastrzębski. Nagrodę wręczyła pani Danuta Pado.

Tradycją Spotkań jest patronat senator Janiny Sagatowskiej, i w tym roku pani Senator przyznała swoją statuetkę zdobywcy II miejsca panu A. Ziobrowskiemu.
Statuetkę wręczyła i stosowny list od pani Senator odczytała dyr. biura Małgorzata Wojciechowska. Sympatycznym akcentem był wiersz na 25 lecie, który napisała i rozdała uczestnikom Stanisława Bylica z Rzeszowa.
Po emocjach nagrodowych wystąpił zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich „Sarzynianki” i kapela „Sarzynioki”.

Kolejnym punktem programu był Konkurs Jednego Wiersza. W tym konkursie występują ochotnicy, którzy czytają przed specjalnie powołanym  jury swój wiersz.
W skład jury weszli Kazimierz Linda, Stanisława Bylica, Józef Cupak, Agnieszka Bulicz.
Po stosownej naradzie jury ogłosiło swój werdykt:
III miejsce - Marek Szczerbiński
II miejsce - Anna Piliszewska
I miejsce - Jadzia Kupiszewska

Na tym zakończyła się część oficjalna 25 jubileuszowych Spotkań Poetów „Wrzeciono” 2019.
Towarzystwo zostało zaproszone na poczęstunek, tańce i rozmowy kuluarowe.

W imieniu Mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo” w imprezie uczestniczyły Iwona Szetela, Joanna Prejzner i niżej podpisana.

Ewelina Łopuszańska 

Please publish modules in offcanvas position.