Kalejdoskop Kultury

24 listopada 2022 roku w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu  odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Podkarpacki Uniwersytet Ludowy z siedzibą w Tuszymie, który realizuje zadanie publiczne pt.: „Podkarpacie-kalejdoskop Kultury” z dofinansowaniem Zarządu Województwa Podkarpackiego w konkursie ofert „Mecenat Kultury”. Głównym celem zadania jest  promocja środowiska artystycznego, regionalnych twórców z województwa podkarpackiego, artystów literackich oraz ich twórczości na terenie województwa podkarpackiego oraz wspieranie wydruku tomików poezji wybranego artysty propagującego uroki i bogactwo kulturalne Podkarpacia.


https://rom54.blogspot.com


Do realizacji zostali zaproszeni twórcy z naszego województwa, przedstawiciele innych organizacji pożytku publicznego propagujący twórczość lokalnych i regionalnych poetów i autorów. Na Podkarpaciu mieszka i tworzy wielu lokalnych artystów i poetów. W swojej twórczości podejmują tematy związane z  pięknem lokalnej przyrody, kultury, sztuki, osób i zdarzeń historycznych. Rzadko kiedy mają możliwość przekazania swojej twórczości dla szerokiego grona odbiorców. Niejednokrotnie „piszą do szuflady”. Współorganizatorem spotkania była Mielecka Grupa Literacka Słowo i Miejska Biblioteka Publiczna  SCK w Mielcu.

W spotkaniu udział wzięli: prezes TMZM Janusz Chojecki, sekretarz TMZM Aniela Ratusińska-Trzpis, znani w mieleckim i podkarpackim środowisku twórcy należący do MGL SŁOWO i Klubu Środowisk Twórczych TMZM: Teresa Pyzik, Maria Kozioł, Ewa  Salamaga reprezentująca też MBP SCK w Mielcu, Adam Kopacz, Kazimierz Trela, Henryka Marek, Ksenia Krawiec, Beata Borowska-Setera, Zbigniew Ortyl, Danuta Maziarz i Aleksandra Piguła. Wszyscy obecni członkowie Mieleckiej Grupy Literackiej Słowo zaprezentowali swoje wiersze, a po raz pierwszy  zrobiły to  Barbara Sażalska i Marzanna Olter, które zostały zaproszone przez prezes MGL SŁOWO Aleksandrę Pigułę do wstąpienia do grupy mieleckich poetów.

Młoda wokalistka Julia Siecińska zachwyciła swoim pięknym głosem śpiewając „Ale jazz” i „Nic dwa razy” z repertuaru Sanah, „Ostatnia nadzieja” oraz „ Nie kłam” z repertuaru Sanah i Dawida Podsiadło, a Adam Kopacz na specjalne życzenie prezesa Janusza Chojeckiego, zagrał kilka przebojów na akordeonie. W spotkaniu uczestniczyła Anna Szlachetka prezes Podkarpackiego Uniwersytetu Ludowego w Tuszymie główny organizator zadania publicznego „Podkarpacie-kalejdoskop Kultury”  oraz żona poety SŁOWA Adama Kopacza Barbara Kopacz, która jest także członkiem zarządu Podkarpackiego Uniwersytetu Ludowego, w roli prowadzącej spotkanie, a także inni członkowie Stowarzyszenia Podkarpacki Uniwersytet Ludowy. W spotkaniu uczestniczył także Ryszard Brzozowski sołtys Tuszymy.

Spotkanie zakończyły rozmowy przy kawie i herbacie z pysznym ciastem oraz tradycyjnym staropolskim chlebem ze smalcem przywiezionym i kiszonym ogórkiem przywiezionymi przez organizatorów z Tuszymy. Wszak tradycja w narodzie rzecz święta.

Aleksandra Piguła

Please publish modules in offcanvas position.