Spotkanie wspomnieniowe "Pro Memoria" 2022

20 listopada 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu odbyło się spotkanie poświęcone pamięci członków i przyjaciół Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, którzy odeszli w trakcie XVII kadencji tj. w latach 2019-2022.Organizatorem i pomysłodawcą spotkania było TMZM i Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu. Spotkaniu towarzyszyła promocja okolicznościowego folderu „Pro memoria” dedykowanego członkom, przyjaciołom i sympatykom TMZM, którzy od nas odeszli. To hołd złożony twórcom, literatom, artystom, ludziom zasłużonym w działalności na rzecz społeczności mieleckiej.

PRO MEMORIA
„Jeśli mówię o historii znam ją
Jeśli mówię o …znam
Jeśli mówię o Bogu jestem w Nim
Jeśli mówię o wieczności –Bądź wola Twoja”
Janusz Kapuściński

http://rom54.blogspot.com

Spotkanie prowadziła Maria Orłowska, która jak zawsze stworzyła niezwykły  nostalgiczny  klimat. Prezes TMZM Janusz Chojecki w swoim krótkim wystąpieniu wspomniał o ogromnym wkładzie w powstanie inicjatywy spotkania i folderu jaki włożyła Ewa Salamaga, która złożyła folder i przygotowała okolicznościową prezentację.

Do podziękowań przyłączył się też wiceprezes TMZM Zbigniew Wicherski dziękując za korektę wydania Teresie Elżbiecie Pyzik, za współpracę Jadwidze Klaus, Teresie Orczykowskiej, Andrzejowi Bednarzowi, Aleksandrze Pigule.Spotkanie wspomnieniowe TMZM "Pro Memoria" 2022, 20.11.2022
Link do filmu: https://youtu.be/kYW5BB9N9BM
wideo,montaż: ZBigniew Wicherski
Jadwiga Klaus zaprezentowała osoby znajdujące się w folderze. Niestety to była bardzo długa lista osób, bowiem w ostatnich latach pożegnaliśmy wielu poetów, artystów, przyjaciół sympatyków i sponsorów. Występ solistów zespołu Summer Voice  działającego przy SCK w Mielcu prowadzony przez Małgorzatę Pazdro w składzie Dagmara Kardyś, Kamil Jachyra, Anna Żak, Aleksandra Kogut, to kolejny hołd złożony zmarłym artystom. Usłyszeliśmy między innymi piosenki Zbigniewa Wodeckiego, zespołu Maanam, a także piosenkę Maryli Rodowicz z tekstem Agnieszki Osieckiej.

Wspomnienie zmarłych poetów z Mieleckiej Grupy Literackiej Słowo zaprezentowała Maria Orłowska, która wcieliła się także w rolę recytatora, prezentując wiersz Pawła Dębickiego i opowiadanie Janusza Kapuścińskiego. Kolejno zabrzmiała poezja Mieczysława Działowskiego i Wiesława Kulikowskiego w wykonaniu Teresy Elżbiety Pyzik, Jana Stępnia w wykonaniu Jadwigi Klaus oraz opowiadanie Jana Robaka w interpretacji Janusza Pacholca. Wiersz Małgorzaty Mikiny przedstawiła Joanna Prejzner. Recytację  poprzedziło wręczenie jej legitymacji TMZM przez prezesa Janusza Chojeckiego i prezes MGL Słowo Aleksandrę Pigułę . Maria Orłowska wspomniała o szczególnej relacji między trzema poetami w MGL Słowo, bowiem  jak się okazało śp. Wiesław Kulikowski był nauczycielem Teresy E.Pyzik , która była nauczycielką języka polskiego śp. Małgorzaty Mikiny.

Jak wspomniała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jolanta Strycharz jest potrzeba wspominania tych, którzy odeszli po to, aby pamięć o nich pozostała .Wspomniała też o książkach zmarłych poetów i prozaików w zbiorach bibliotecznych.

Powtarzając za Zbigniewem Preisnerem, „Daj nam wiarę, że to ma sens, że  nie trzeba żałować przyjaciół, że gdziekolwiek są dobrze im jest, bo są z nami choć w innej postaci. I przekonaj, że tak ma być, że po głosach tych wciąż drży powietrze, że odeszli po to by żyć i tym razem będą żyć wiecznie”. Mam więc głębokie przekonanie, że pamięć o tych, którzy odeszli jest i będzie wieczna . Świadczy o tym sala wypełniona po brzegi, wzruszenie, które towarzyszyło wszystkim, a byli obecni między innymi członkowie Mieleckiej Grupy Literackiej Słowo, Klubu Środowisk Twórczych, Klubu Miłośników Lotnictwa, bliscy zmarłych członków TMZM, sympatycy poezji.

Spotkanie zakończyły wspólne zdjęcia robione przez Bogusława Trojnackiego, który kontynuuje dzieło zaczęte przez swojego śp. tatę Romana Trojnackiego również wspominanego w czasie prezentacji.

Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli mi w przygotowaniu i poprowadzeniu spotkania Pro memoria.

Aleksandra Piguła

Please publish modules in offcanvas position.