Poeci MIELECKIEGO „SŁOWA” na Opłatku Literackim w Rzeszowie

Jak co roku Oddział ZLP w Rzeszowie zorganizował spotkanie opłatkowe, na które zaproszeni zostali poeci z całego Podkarpacia. Spotkanie miało miejsce 12 stycznia 2019 roku w ODK „Tysiąclecie” w Rzeszowie.


Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. prof. Władysława Szafera w Mielcu  i Mielecką Grupę Literacką „SŁOWO” TMZM reprezentowali na tym spotkaniu prezes TMZM Janusz Chojecki , prezes MGL „Słowo” Aleksandra Piguła , członkowie Grupy: Małgorzata Mikina , Iwona Szetela, Ewelina Łopuszańska, Joanna Prejsner.

Spotkanie rozpoczął prezes ZLP Rzeszów Mieczysław A.  Łyp, a na dobry początek zaśpiewała Kapela Ludowa „Jana” z Niebylca pod kierunkiem Wiktora Bochenka.


Miłą niespodziankę wybranym poetom sprawił były prezes ZLP Rzeszów - obecny Redaktor Naczelny, który wręczył czasopismo „Orzeł Biały” („White Eagle”) wydawane w Bostonie w USA, w którym zostały opublikowane wiersze z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród wybranych wierszy znalazł się mi.in. wiersz Aleksandry Piguły „Toast za niepodległość”  i była to już druga publikacja  jej wierszy w tym amerykańsko-polskim dwutygodniku.
Prezes ZLP O/ Rzeszów - Mieczysław Arkadiusz Łyp obchodził 50- lecie pracy twórczej w zakresie kultury  na rzecz miasta Rzeszowa i Podkarpacia i z tej okazji otrzymał Honorową Nagrodę Zarządu Oddziału ZLP w Rzeszowie. Do życzeń i gratulacji dołączyli  m.in. prezes TMZM im. prof. Wł. Szafera w Mielcu Janusz Chojecki i prezes MGL „Słowo” Aleksandra Piguła, którzy wręczyli okolicznościowy list gratulacyjny, album malarstwa wydany przez TMZM oraz bukiet kwiatów.

Tradycją spotkań opłatkowych ZLP jest prezentacja wierszy o tematyce bożonarodzeniowej uczestniczących w nich poetów, którą w tym roku prowadzili : Agata Linek, Ryszard Mścisz, Urszula Pantoła i Mirosław Welz. Swoje wiersze zaprezentowały także  Aleksandra Piguła („ Betlejem dziś”), Małgorzata Mikina („ Z Bożego Narodzenia”) z Mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo” TMZM.

Opłatek był świetną okazją, aby złożyć sobie życzenia noworoczne i nawiązać nowe kontakty ze stowarzyszeniami literackimi z Podkarpacia. Wśród poetów  zaproszonych przez ZLP O/ Rzeszów, oprócz ww. poetów z MGL SŁOWO TMZM  byli przedstawiciele grup literackich: „Inspiratio” z Wysokiej Łańcuckiej, Stowarzyszenie Literackie „Witryna” ze Stalowej Woli, RSTK Przemyśl, RSTK Rzeszów, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Kamionce, MTL z Mielca.

Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek  oraz  sesja zdjęciowa.

Aleksandra Piguła

Please publish modules in offcanvas position.