Na pewno nie żałowali straconego czasu wszyscy ci, którzy 9 maja 2009 r. przybyli do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu, aby wziąć udział w kolejnej ( pierwsza odbyła się 9 lutego br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tuszowie Narodowym ) promocji tomiku „Wiersze życiem pisane” Mieczysława Działowskiego.

Na pewno długo jeszcze wspominać będą to wyjątkowe święto poezji i żywego słowa, o co zadbał tandem znakomitych artystów i recytatorów : Dorota Kwoka oraz Stach Ożóg.

Święto poezji i żywego słowa

Gospodarza promocji, jej bohaterów i uczestników powitała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu Maria Błażków, przypominając zgromadzonym o trwającym „Tygodniu Bibliotek”. Wśród dostojnych gości, na imprezie współorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Grupę Literacką „Słowo”, obecni byli: przewodniczący Rady Powiatu Marek Paprocki, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera Jerzy Kazana, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu Jerzy Skrzypczak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym Renata Paterak, proboszcz parafii rzymsko - katolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Tuszowie Narodowym ks. Wiesław Konior, mielecki prozaik Włodzimierz Kłaczyński, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury i kanclerz Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Marek Skalski.

Tak jak uprzednio licznie stawili się członkowie Grupy Literackiej „Słowo”, słuchacze Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i przyjaciele gospodarza promocji. Kończąc uroczyste powitanie dyrektor MBP Maria Błażków oddała głos Bogumile Gajowiec. Pani profesor przedstawiła swoje spojrzenie na poezję autora „Wierszy życiem pisanych”. Zawierało ono próbę zrozumienia twórczości Mieczysława Działowskiego poprzez zawiłości życiowych dróg; zawierało ono szczególny opis świata, zbudowanego na wartościach nieznanych dzisiaj młodemu pokoleniu. Bezpośrednio po wystąpieniu pani profesor sylwetkę gospodarza promocji przybliżył prezes Grupy Literackiej „Słowo” Zbigniew Michalski, zwracając uwagę na drogę jaką przebył twórca Mieczysław Działowski, człowiek o rozlicznych zainteresowaniach i pasjach, od autobiograficznej książki „Na skrzydłach jastrzębia” przez almanach „Z podróży na wyspy słowa” aż po wspomniany tomik wierszy. Własne, nieszablonowe spojrzenie, na „Wiersze życiem pisane”, przedstawił także Stach Ożóg, obcujący z tymi wierszami nie tylko z racji występu, ale przede wszystkim z racji nagrania tomiku w wersji dźwiękowej które wykonali wspólnie z Dorotą Kwoką na długo przed powtórnym przyjazdem do Mielca. Ten niezwykły pasjonat słowa, na co dzień wykładowca w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim, w piękny sposób sparafrazował „Wiersze życiem pisane”. Rozpoczęła się prezentacja tomiku przygotowana przez Dorotę Kwokę i Stacha Ożoga.

W trwającym prawie godzinę spektaklu, uczestnicy promocji usłyszeli to co niesłyszalne, zobaczyli to co niewidzialne, dotknęli zmysłami żywe słowo i prawdy jakie zawiera. Każdy spektakl, w wykonaniu rzeszowskich przyjaciół Grupy Literackiej „Słowo”, nosi bowiem wszelkie znamiona profesjonalizmu.
Tak było i tym przypadku! Słowami wierszy dziękował Mieczysław Działowski za występ oddzielnie Dorocie Kwoce i Stachowi Ożogowi. Natomiast gratulacje Mieczysławowi Działowskiemu składali kolejno: Maria Błażków, Magdalena Korzeń, Zbigniew Michalski, Renata Paterak, ks. Wiesław Konior, Natalia Matkowska, Teresa Stępczyk, Włodzimierz Kłaczyński, Jan Wróblewski, Marek Skalski i inni. Podziękowanie organizatorów dla Doroty Kwoki i Stacha Ożoga złożyli Zbigniew Michalski i Maria Błażków. Gdy ucichł gwar gratulacji i podziękowań, gospodarz promocji długo jeszcze podpisywał zebranym uczestnikom tomik „Wiersze życiem pisane”, odbył się stosowny poczęstunek, a także zwyczajowe rozmowy w przyjacielskim gronie. Z tej arcyciekawej imprezy, w której uczestniczyło kilkadziesiąt osób, pozostało również bogate pokłosie fotograficzne.

źródło: ZM,  Fot. Magdalena Korzeń

Please publish modules in offcanvas position.