Ponad trzydzieści osób wzięło udział w spotkaniu „Trzy pokolenia – sztuka jako część życia”, które 6 listopada 2012 r. odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr Michała Marczaka w Tarnobrzegu.

{flike id=521}

Chociaż spotkanie dotyczyło tradycji artystycznych rodziny Andrzeja Talarka, ojca Adolfa i córki Natalii, związane było także z literaturą i jedynym przedstawicielem rodu Andrzejem Talarkiem. Jest on członkiem Grupy Literackiej „Słowo”, działającej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu, autorem tomików poezji „Antymateria” (2010), „Szukając domu.Wiersze wędrujące” (2012) i „Dies irae? Wiersze niepolityczne” (2012).

W spotkaniu wzięła również udział Danuta Talarek, żona poety.  Przed imprezą gość z Mielca udzielił obszernego wywiadu MTvT – Telewizji Miejskiej Tarnobrzeg, która także zrealizowała materiał o spotkaniu. Rozpoczęła je dyrektor tarnobrzeskiej biblioteki, Stanisława Mazur, oddając głos Grzegorzowi Kociubie  miejscowemu literatowi i pedagogowi, który jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich, autorem kilku tomików poezji, i jako krytyk zajmuje się  polską poezją współczesną, współpracuje z wieloma czasopismami literackimi. Pracuje również jako polonista w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. Na wstępie przedstawił on biogramy przedstawicieli artystycznej rodziny Talarków. Wspominając o rzeźbach Adolfa Talarka, posiłkował się drugim wydaniem (elektronicznym) książki Edwarda Guziakiewicza „Mieleccy malarze i rzeźbiarze” (2001), zaś w przypadku Natalii Talarek, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, pokusił się o czytelną wykładnię twórczości, porównując jej obrazy i grafikę do malarstwa znanych mistrzów. Obecni na imprezie mogli zobaczyć rzeźby Adolfa Talarka, obrazy Natalii Talarek oraz książki przez nią ilustrowane, tworzące arcyciekawy wernisaż.

Po tej wypowiedzi, przed oczami uczestniczących w imprezie, swoje zdolności recytatorskie zaprezentowali uczniowie Gimnazjum Publicznego Nr I im. S. Jachowicza w Tarnobrzegu: w recytacji, przygotowanej pod kierownictwem nauczycielki tej szkoły Marii Pałkus, przedstawili kilkanaście utworów z tomików mieleckiego literata. Następnie ponownie do akcji wkroczył Grzegorz Kociuba, dokonując charakterystyki twórczości Andrzeja Talarka, prowadząc spotkanie raz jako krytyk literacki, raz jako konferansjer, raz jako dziennikarz przeprowadzający wywiad. Swoje zdolności recytatorskie zaprezentował też sam gość: w jego wykonaniu uczestnicy spotkania usłyszeli kilkanaście utworów z wszystkich tomików, ze szczególnym uwzględnieniem tych które mają dla niego wielką wartość sentymentalną, oraz wiersze najnowsze przygotowane do kolejnego tomiku. Utwory wywarły wrażenie na słuchaczach, zaś sam Grzegorz Kociuba umiejętnymi podpowiedziami sprawił, że nie zabrakło także pytań z sali dotyczących twórczości i sposobu funkcjonowania gościa jako menadżera, a zarazem literata. Forma realizacji spotkania sprawiła, że spowiedź osobista Andrzeja Talarka była pełna i wyczerpująca, nie zabrakło też sesji fotograficznej i intymnej rozmowy z czytelnikami poezji podczas podpisywania kolejnych tomików poezji.

 

ZOBACZ FILM


Please publish modules in offcanvas position.