Trzeci tomik poezji "Wiersze zadane" Danuty Rusin

15 listopada 2019 roku w Domu Kultury w Przecławiu odbyła się promocja trzeciego już tomiku poezji Danuty Rusin "Wiersze zadane". Danuta Rusin jest członkinią TMZM im. prof. Władysława Szafera w Mielcu i Mieleckiej Grupy Literackiej ,,Słowo” będącej podmiotem organizacyjnym TMZM, należy również do Klubu Środowisk Twórczych (KŚT) działającym przy TMZM i tego dnia można było zobaczyć również jej piękne szkice i obrazy wkomponowane w prace innych artystów-członków KŚT TMZM.

Wernisaż wystawy zatytułowanej „Jesienne inspiracje” miał miejsce dzień wcześniej, a wystawa stanowiła prawdziwą okrasę poetyckiego wieczoru Danuty Rusin.

Promocję poprowadziła pracująca w tamtejszym Domu Kultury animatorka kultury, a prywatnie córka autorki - Eliza Rusin, która z wrodzoną gracją i po mistrzowsku przeprowadziła wywiad z bohaterką wieczoru, wyjaśniając obecnym kulisy powstania promowanego tomiku i wcześniej wydanych utworów: „Anioły” i ,,Autograf”. Recytacji wierszy podjęli się Maria Orłowska i Jan Stępień, a także sama Autorka i jej przyjaciele , którzy, jak się okazało, zainspirowali poetkę do napisania promowanego tomiku „Wiersze zadane”. Recytacji towarzyszyły liczne anegdoty , dzięki którym Danuta Rusin pokazała swoje nowe oblicze.

Dopełnieniem przemiłego wieczoru była oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu muzycznego ,,BLESS” w składzie Barbara Sawuła i Paweł Partyka. Przepiękny wokal Barbary i akompaniament Pana Pawła nagradzany był gromkimi brawami i zapewne nie raz będziemy mieli okazję podziwiać ich talent. Była to prawdziwa uczta muzyczna. Prezes TMZM Janusz Chojecki wręczając Autorce bukiet kwiatów i gratulując Jej talentu i ogromnego zaangażowania w działalność obu klubów TMZM, stwierdził, iż uczestniczył w znakomicie przygotowanym i zrealizowanym spektaklu poetycko-muzycznym.

Na promocję przybyli prezes TMZM Janusz Chojecki z małżonką, prezes MGL „Słowo” Aleksandra Piguła, członkowie MGL: Jan Stępień, Adam Kopacz, Justyna Ryczek, Ewa Siembida, przewodnicząca Rady Miasta w Przecławiu Monika Skowrońska-Ziomek, radna Rady Powiatu Mieleckiego Maria Orłowska, skarbnik Gminy Przecław Joanna Krzempek, Józefa Krzak- prezes stowarzyszenia Przecławski Krąg ze swoimi członkami, reprezentacja UTW w Mielcu i KŚT, rodzina poetki, przyjaciele i liczni miłośnicy poezji.

Prezes MGL "Słowo” Aleksandra Piguła podkreśliła, że Danuta Rusin jest przykładem na to, jak pięknie można się rozwijać w procesie twórczym i jakie postępy zrobiła bohaterka wieczoru po warsztatach literackich i aktorskich przeprowadzonych przez MGL SŁOWO. Na zakończenie Eliza Rusin zaprosiła na poczęstunek zorganizowany przez TMZM i Rodzinę Poetki , po czym długa kolejka chętnych ustawiła się po autografy i każdy wyszedł z tomikiem i prezentem własnoręcznie zrobionym przez Autorkę, a całość została uwieczniona wspólnymi zdjęciami.

W imieniu autorki, prezesa TMZM Janusza Chojeckiego, Zarządu Towarzystwa i własnym, dziękuję dyrektorowi Samorządowego Centrum Kultury w Przecławiu Robertowi Darłakowi za umożliwienie zorganizowania spotkania w tak wspaniałym miejscu. Dziękuję władzom Przecławia; Monice Skowrońskiej-Ziomek i Joannie Krzempek. Elizie Rusin dziękuję za zorganizowanie i profesjonalne prowadzenie spotkania , wszystkim pracownikom tamtejszego Domu Kultury za pomoc: Justynie Bieszczad, Elżbiecie Wilaszek, Marcinowi Dorociakowi. Dziękuję Jolancie Halik za udostępnienie elementów dekoracji, zespołowi "BLESS” za oprawę muzyczną.

Specjalne podziękowanie kieruję do Marka Przygody za całą pracę techniczną związaną z edycją i wydaniem tomiku „Wiersze zadane”, i Teresy Pyzik za korektę, a Zarządowi TMZM za wsparcie finansowe procesu wydawniczego. Dziękuję recytującym: Janowi Stępniowi i Marii Orłowskiej oraz przyjaciółkom Autorki : Monice Podgórskiej, Ewie Stawarz, Gertrudzie Czapidze, Alicji Sowiżdżał, Ewelinie Opieli, Kindze Rusin i Elizie Rusin. Wszystkim uczestnikom spotkania dziękuję za przybycie i wspaniałą atmosferę, i zapraszam na kolejne spotkania poetyckie Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO TMZM.

Aleksandra Piguła

Please publish modules in offcanvas position.