„Dwa słowa w SŁOWIE” – spotkanie literackie MGL SŁOWO

18 września 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu odbyło się spotkanie literackie z Janem Robakiem i Zbigniewem Ortylem z Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO.
Było to drugie już spotkanie z cyklu „Dwa słowa w SŁOWIE”.

Spotkania mają na celu kameralną prezentację dwóch poetów z Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO, spotkań czasami w bibliotece, czasami w plenerze lub kawiarni.
O charakterze i przebiegu spotkania decydują bohaterowie, którzy zapraszają swoich gości i wybierają miejsce.

Na spotkanie przybyli: prezes TMZM Janusz Chojecki, prezes MGL SŁOWO Aleksandra Piguła, wiceprezes MGL SŁOWO Teresa Elżbieta Pyzik, członkowie grupy Kazimierz Trela, Elżbieta Żuchowska-Pezda, Henryka Marek, Danuta Maziarz, Kacper Kusak, członkowie zarządu TMZM Aniela Ratusińska-Trzpis, Bogusław Trojnacki – dokumentalista, a także Maria Orłowska, rodziny i przyjaciele bohaterów spotkania oraz miłośnicy poezji.

Spotkanie prowadziła profesjonalnie Małgorzata Kolisz, która przedstawiła sylwetki bohaterów spotkania i wprowadziła w klimat wierszy. Można było odczuć,, że doskonale zna zarówno Jana Robaka jak też Zbigniewa Ortyla. Był to swoisty „pojedynek na słowa” z tą różnicą, że nie było w nim wygranych i przegranych. Dało się wyczuć podobne tematy poruszane w wierszach i z przyjemnością  oraz sentymentem recytowane przez autorów utwory nawiązywały do Mielca, Ziemi Mieleckiej, retrospektywnych podróży w czasie- dalszych i bliższych, spotkań i zaskakujących zbiegów okoliczności, gdzie nawet toczące się po ulicy dwa złote, jak się słuchacze przekonali, może być tematem wiersza. Bez wątpienia była to okazja bliższego poznania bohaterów i temu między innymi mają służyć takie spotkania.

Na zaproszenie autorów zaśpiewała Jadwiga Kotwica-Zabłocka, która przypomniała przeboje najlepszych polskich wykonawców między innymi Zbigniewa Wodeckiego i Anny Jantar , zaś w drugiej części muzycznej zaśpiewał Zespół Venite w składzie:  Henryka Marek (opiekunka zespołu), Grażyna Kokoszka, Halina Wiktorowska, Małgorzata Kolisz, Teresa Bobro pod kierownictwem Henryki Marek prezentując znane piosenki rozrywkowe i biesiadne. Na  zakończenie słowa uznania i gratulacji dla bohaterów spotkania i wykonawców skierował prezes TMZM Janusz Chojecki .Całą oprawę muzyczną przygotował Jan Robak i akompaniował wykonawcom, po czym wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia wykonanego przez Bogusława Trojnackiego.

Było to bardo udane spotkanie i z nadzieją oczekiwać będziemy  na kolejne spotkanie poetycko-muzyczne z cyklu  „Dwa słowa w SŁOWIE”.

Aleksandra Piguła

Please publish modules in offcanvas position.