Warsztaty literackie w teorii i praktyce MGL SŁOWO TMZM

Ruszył tegoroczny cykl warsztatów literackich zaplanowanych przez Mielecką Grupę Literacką SŁOWO Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. 
Warsztaty literackie w teorii i praktyce - przygotowanie do druku utworów literackich” 22 lipca 2021 roku dla członków MGL SŁOWO  poprowadził Andrzej Piskulak, dziennikarz, redaktor, publicysta, pisarz, autor tomików wierszy, powieści i dramatów, dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, członek Kieleckiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.


Blog

Prelegent posiada bardzo bogaty dorobek  twórczy  w wielu dziedzinach życia literackiego, dziennikarskiego, redaktorskiego. Wielokrotnie odznaczany nagrodami państwowymi/ Brązowy i Złoty Krzyż Zasługi/, Brązowym medalem „zasłużony kulturze GLORIA ARTIS” oraz  wieloma nagrodami i wyróżnieniami  o znaczeniu ogólnopolskim oraz regionalnym.

Bogaty dorobek literacki, dziennikarski i redaktorski prelegenta, a zatem jego wielkie doświadczenie w przygotowaniu do druku wielu utworów literackich,  pozwoliło uczestnikom  warsztatów, a zwłaszcza adeptom sztuki literackiej młodego pokolenia,  przybliżyć się  do zmierzenia się z niełatwymi procesami wydawniczymi, które jawią się w ich marzeniach i oczekiwaniach.

Warsztaty prowadzone były w formie żywego bieżącego kontaktu ich uczestników z prelegentem i dostarczyły uczestnikom spory zasób wiedzy, zwłaszcza pragmatycznej, niezbędnej do przygotowania do druku książki literackiej.
Prelegent na przykładzie z autopsji przekazał uczestnikom warsztatów jak powinno się kształtować pomysł na książkę, a następnie jak formułować szablon ogólnego planu książki, zarys fabuły oraz szablon manuskryptu.
Prelegent zaprezentował uczestnikom zasady tworzenia poprawnego maszynopisu, w tym dobór edytora, pliku, nośnika. Omówił, jak należy ustawić edytor, rolę akapitu, znaków obcojęzycznych i symboli, znaków interpunkcyjnych.

Zaprezentował, jak powinien zostać poprawnie wpisany wiersz i proza, jak eliminować błędy w tekście oraz rolę rewriterów. Uczestnicy opuszczali warsztaty wzbogaceni o przekazaną przez prelegenta wiedzę, zwłaszcza pragmatyczną, która niewątpliwie powinna pozwolić im mierzyć się z zamiarem wydania własnej pozycji wydawniczej.

Warsztaty zostały znakomicie zorganizowane przez prezes MGL SŁOWO Aleksandrę Pigułę w Sali Bankietowej Hotelu Polskiego przy wydatnej pomocy pracowników Hotelu Polskiego, a zwłaszcza Renaty Występek.

MGL SŁOWO TMZM składa także podziękowania Prezydentowi Miasta Mielca Jackowi Wiśniewskiemu oraz za wsparcie tego i wiele innych zadań publicznych z zakresu literatury ujętych w tegorocznej Umowie zawartej z TMZM.

Janusz Chojecki

Please publish modules in offcanvas position.