Poetycka podróż „Dalej niż słowa” Aleksandry Piguły

4 marca  2023 roku w  Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu odbyła się promocja ósmego tomiku poezji Aleksandry Piguły zatytułowanego „Dalej niż słowa” wydanego nakładem własnym autorki z kolorowymi obrazami artysty malarza Stana Bigdy i wspaniałą recenzją Jana Tulika, uznanego krytyka literackiego. Tomik autorka zadedykowała  swojej Mamie.

Muzyczną ucztę zapewniła Grupa Wokalna „Sokoliki” z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół 1893 w składzie: Ruby Dalton, Kalina Nowak, Konstancja Piekarz, Nikola Korczak, Anastazja Piekarz, Julia Podraza pod kierunkiem Jolanty Dudzik. Dziewczynki znakomicie  zaśpiewały w trzech odsłonach utwory: „Jaki piękny świat” z repertuaru Alicji Majewskiej, „Żeby szczęśliwym być”, „Kolorowy wiatr”, „Stara Piosenka” oraz „ Ramię w ramię”. Swoim podopiecznym z Sokoła podziękowała i pogratulowała ich kierownik Emilia Żola, która gratulując autorce tomiku przypomniała występ Sokolików na promocji pierwszego tomiku autorki „Kropla” w 2012 roku i było to sentymentalne wspomnienie dla wszystkich.

Spotkanie  profesjonalnie poprowadziła dyrektor MBP SCK w Mielcu pani Jolanta Strycharz, która powitała wszystkich zebranych i  po krótkim wprowadzeniu n/t bohaterki wieczoru, o zabranie głosu poprosiła prezesa Zarządu TMZM Janusza Chojeckiego, który przybliżył sylwetkę Aleksandry Piguły oraz jej bogate literackie dokonania. Podkreślił odznaczenie poetki w roku 2018 przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prestiżową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Prezes Janusz Chojecki wysoko ocenił kreatywność poetki nie tylko w procesie tworzenia poezji oraz innych form działalności literackiej, ale także w procesie zarządzania Mielecką Grupą Literacką SŁOWO. Podkreślił także wkład i zaangażowanie społeczne poetki, która pełni także z powodzeniem funkcję członka Zarządu TMZM. Poetka swoją działalnością literacką oraz społeczną przyczynia się do promowania MGL SŁOWO, a także TMZM. Prezes Chojecki wręczył autorce dyplom uznania za  jej kreatywną, twórczą, społeczną oraz marketingową działalność w literackim środowisku Mielca, Podkarpacia, kraju i zagranicą.

fot. B.Trojnacki

W poetycką podróż zabrały wszystkich licznie obecnych znakomite recytatorki panie Maria Orłowska i Elżbieta Witek, które z niezwykłą wrażliwością i wyczuciem oddały każde słowo poetki.

W spotkaniu udział wzięli m.in.: burmistrz Przecławia pani Renata Siembab, radny Rady Powiatu Mieleckiego i przewodniczący Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego Józef Smaczny, znany mielecki oraz krajowy działacz lotniczy Józef Roguz, prezes Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pani Elżbieta Kwiatkowska, Adam Decowski  ze Związku Literatów Polskich w Rzeszowie, członkowie Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO w Mielcu, w Przecławiu, a także z Rzeszowa: panie Ewelina Łopuszańska oraz Joanna Prejzner, członkowie Zarządu TMZM na czele z jego prezesem - Januszem Chojeckim, przedstawiciele mieleckich mediów.

Poetce towarzyszyła w promocji najbliższa rodzina – mama Maria, siostra Renata, która zgodziła się na prośbę autorki przeprowadzić z nią krótką rozmowę nt. genezy poetyckiej twórczości autorki, brat Dariusz z rodziną, przyjaciele ,znajomi i liczni miłośnicy poezji. Nie zawiedli też przyjaciele z MGL SŁOWO: wiceprezes Teresa Elżbieta Pyzik, Kazimierz Trela, Adam Kopacz, Zbigniew Ortyl, Stenia Krawiec, Henryka Marek, Elżbieta Żuchowska –Pezda, Beata Pleban,Ewa Siembida, Barbara Sazalska

Poetka podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do pow stania tomiku. Podziękowała Rodzinie i przyjaciołom za wsparcie, recytatorkom Elżbiecie Witek i Marii Orłowskiej za cudowne doznania, Jolancie Strycharz za trudną do przecenienia pomoc w zorganizowaniu promocji i jej profesjonalne poprowadzenie, pracownikom MBP SCK w Mielcu:  Ewie Salamadze za przygotowanie prezentacji multimedialnej , dzięki której można było przenieść się dalej  w krainę obrazu, i Bogdanowi Pawłowskiemu za nagłośnienie, prezesowi TMZM im. Władysława Szafera w Mielcu Januszowi Chojeckiemu i Zarządowi Towarzystwa za wsparcie, mieleckim mediom za oprawę medialną spotkania.
W imieniu rodziny podziękowała Anna Beata Piguła.

Na  zakończenie poetka podziękowała wszystkim bardzo licznie zebranym za obecność i miłe słowa wyrażając nadzieję że jej wiersze znajdą nowe życie w sercach, umysłach jej czytelników, konstatując, iż nic nie jest warte pisanie wierszy i innych utworów literackich bez wiernych czytelników. Po nabycie tomiku z autografem autorki ustawiła się długa kolejka.

Janusz Chojecki


Please publish modules in offcanvas position.